Klimato kaitos iššūkiai, įvairios politinės ir nevyriausybinės iniciatyvos skatina jaunus žmones susimąstyti apie problemą, nelikti nuošalyje. Kol poliitkai klaba ir iesško galimų sprendimų – skirting šalių moksleiviai jau dabar kaupia žinias ateities darbams.
Vilniaus Žvėryno gimnazija kartu su partneriais iš Italijos, Kroatijos Slovakijos ir Graikijos 2020 – 2023 metais vykdė Erasmus+ projektą (2020-1-IT02-KA229-079446) “Generation of Sustainability” (“Tvarumo karta”). Projekto tikslas – skatinti asmeninės atsakomybės nuostatą, aptarti neatsakingo elgesio pasekmes, formuoti teigiamą požiūrį į tvarumą bei tolerantiškumą ir pilietiškumą. Kiekvieno susitikimo metu buvo nagrinėjamas tam tikras tvarumo aspektas: tvari energija, tvarus maistas, tvarūs produktai ir tvarus atliekų tvarkymas, tvarus turizmas ir transportas, tvari institucija/mokykla.
Pirmame susitikime Italijoje, Milazzo mieste, kurio tema buvo tvari energija, projekto dalyviai pristatė ekologinę situaciją savo šalyse, susipažino su atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo galimybėmis, aplankė Santa Croce Camerinos saulės elektrinę, daug įdomių kultūros ir gamtos objektų, išbandė saulės energija varomą robotą.
Kroatijoje, Čakovece, susitikime ,,Tvarus atliekų tvarkymas’’, mokiniai pristatė, kaip atliekas tvarko savo šalyse, aplankė tekstilės perdirbimo įmonę „Humana Nova“, įmonę „Tehnix“, kuri gamina įvairią atliekų surinkimo, gabenimo ir perdirbimo techniką. Dalyviai suorganizavo atsivežtų padėvėtų drabužių mugę, dirbo grupėse, kūrė plakatus ir filmukus.
Trečias susitikimas ,,Tvarus maistas’’ vyko Lietuvoje, Vilniuje. Mokiniai pristatė situaciją ir kylančius iššūkius savo šalyse, dalyvavo tvaraus maisto gaminimo paskaitoje-dirbtuvėse, parengė elektroninį bukletą-receptų rinkinį su patarimais, kaip gaminti tvariau. Projekto dalyviai ištyrinėjo Vilniaus senamiestį, vyko į Trakus, kur kepė tradicinę lietuvišką ruginę duoną, aplankė Kauną ir „ateities maistu“ vadinamų svirplių fermą.
Slovakijoje, Pūchove vyko susitikimas ,,Tvari institucija/mokykla’’. Jame mokiniai pristatė savo šalis, miestus, mokyklas. Ypač įdomi svečius priėmusi Pūchovo gimnazija, kurioje auginamos bitės, renkamas ir panaudojamas lietaus vanduo, kruopščiai rūšiuojamos ir perdirbamos atliekos, įrengtas žaliasis stogas. Mokiniai pasidalino žiniomis apie savo šalių tvarias įmones ir institucijas, aplankė prezidentūrą Bratislavoje, įvairius gaminius iš bičių produktų gaminančią įmonę „Medolandia“, išbandė tradicinį keliavimo plaustu upe būdą.
Paskutinis susitikimas ,,Tvarus turizmas ir transportas’’ vyko Graikijoje, Atėnuose. Dalyviai pristatė, kaip tvariai keliauja savo šalyse, aplankė žymiausias Atėnų vietas. Jie taip pat keliavo į olimpininių žaidynių lopšį – Olimpijos miestą, gyveno išskirtiniame olimpiniame kaimelyje, susipažino su apylinkėmis, čia teikiamomis tvaraus turizmo galimybėmis. Dalyviai dirbo tarptautinėse komandose, sukūrė kelis tvaraus viešbučio modelius.
Ruošdamiesi kiekvienam susitikimui, dalyviai rinko statistinius duomenis apie anglies pėdską tam tikroje srityje. Surinkta ir susisteminta informacija buvo panaudota kuriant „Anglies pėdsako
skaičiuoklę”. Ji leis kiekvienam geriau įsivaizduoti savo asmeninį poveikį aplinkai ir išmokti, kaip jį sumažinti.
Dirbdami tarptautinėse komandose projekto dalyviai keitėsi patirtimi, informacija, aktyviai bendraudami ir bendradarbiaudami. Atlikdami projekto užduotis, taikė analizės ir interpretavimo metodus, turėjo galimybę praplėsti savo akiratį, sužinoti daugiau apie tvarumą, ekologines problemas ir kaip jas spręsti. Mokiniai užmezgė ryšius su dalyviais iš kitų šalių, susipažino su kitų šalių kultūra, tobulino socialines, pilietines, komunikavimo, skaitmenines, kūrybiškumo ir pažinimo kompetencijas.
Daugiau informacijos galima rasti paspaudus projekto svetainės nuorodą: https://gosustain.wixsite.com/erasmus