Naujienos

Politologas D. Levus: Rusijos agresija ir sėkmingas Ukrainos pasipriešinimas lėmė tai, kad vyksta ne Ukrainos „suominimas“, o Suomijos „ukrainizacija“

today2022-05-17 342 2

Background
share close

Azovstal, Foto: Dmitri Kozatsky

Aštuoniasdešimt antra diena nuo plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Rusija dar vienu žingsniu priartėjo prie savo pralaimėjimo, todėl Ukraina ir visi tie, kurie mus palaiko ir žino, koks nežmoniškas ir pavojingas yra „Rusijos pasaulis”, yra arčiau pergalės. Iki jos dar toli. Tačiau pergalė ateis.

Žodis „kapituliacija” jau pateko į aukštų Rusijos pareigūnų žodyną, net jei jie neigia pačią kapituliacijos galimybę karinių operacijų Ukrainoje metu, kaip kažkodėl labai nervingai pareiškė Rusijos ambasadorius JAV Antonovas. Atsižvelgiant į tai, kaip rusai koreguoja savo pareiškimus dėl dabartinio karo, tvirtindami, kad viskas vyksta pagal planą ir grafiką, galima drąsiai teigti, kad Rusijos kapituliacija taip pat bus gudraus ir klastingo V. Putino plano dalis, kuris, kaip žinome, „pergudravo visus”. Rusijos užsienio politika buvo nepaprastai sėkminga. Ankstesni įvykiai šiek tiek nublanksta didžiojo karo fone.

Šių metų sausį Rusija reikalavo, kad NATO grįžtų prie 1997 m. sienų. Dabar Rusija negali nieko padaryti, kad pasipriešintų Suomijai ir Švedijai, siekiančioms įstoti į NATO. Šiandien Suomijos parlamentas priima šį sprendimą. Rusijos užsienio politikos idiotizmas ir nerealumas dar labiau išryškėjo dabar, kai buvo sužlugdytas Rusijos „blitzkrygas” Ukrainoje. Kremliaus geradariai Europoje tada kalbėjo apie galimybę „suominti” Ukrainą. Formaliai tai turėjo atrodyti neblogai.

Po Žiemos ir Antrojo pasaulinio karo Suomija liko Vakarų pasaulyje, tik neutrali. Tačiau tai, kaip buvo atsižvelgiama į SSRS interesus, lėmė tam tikrą šalies suvereniteto apribojimą, Kremlius pasinaudojo Suomija, kad apeitų Vakarų sankcijas, ir iškreipė Suomijos vidaus politiką. Mūsų atveju, Kremliaus kontroliuojamose Donbaso teritorijose, kai rusai mano, kad Ukraina apskritai neturi teisės egzistuoti, terminas „finliandizacija” pirmiausia reikštų užmaskuotą, bet visišką Ukrainos suvereniteto panaikinimą ir Ukrainos valstybingumo sunaikinimą. Tačiau Rusijos agresija ir sėkmingas Ukrainos pasipriešinimas lėmė tai, kad vyksta ne Ukrainos „suominimas”, o Suomijos „ukrainizacija”. Anachronizmas stalinistinės „finliandizacijos” formulės pavidalu pagaliau atslūgo. O Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškimai, kad ji „nepaliks Suomijos ir Švedijos įstojimo į NATO be atsako”, yra tiesiog juokingi. Juo labiau kad Ukraina, kuri jau įsitraukė į didelį karą su Rusija, pati nuspręs, kur ir į kokias sąjungas turėtų įsitraukti.

Maskva neturi teisės niekam nurodinėti, ką daryti. Rusijos oficialioji valdžia pažodžiui sako, kad NATO turėtų „susipakuoti daiktus”, tačiau ji gauna dar 1300 kilometrų sienos su Aljansu, du šimtus kilometrų nuo Suomijos sienos iki Sankt Peterburgo, Rusijos diktatoriaus namų, ir Baltijos jūrą, beveik kaip Aljanso vidaus jūrą… Ir tai tik pradžia. Juk taip pat matysime Rusijos regionų suvereniteto paradą. Kol Maskva turi lėšų papirkti vietos elitą ir kontroliuoti socialinę sferą. Tačiau Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai pareiškė, kad yra pasirengę toliau dėti pastangas politiškai ir ekonomiškai izoliuoti Rusiją ir įvesti dar griežtesnes sankcijas. Naftos embargas visiškai sužlugdytų Rusijos ekonomiką. Tai turbūt irgi yra Putino „sėkmė”? Embargas bus. Kad ir kas nutiktų, rusų elgesys nesikeičia. Ypač stiprus jų deklaratyvus žodinis radikalumas. Rusiją valdančios nusikalstamos grupuotės, prisidengusios politinės partijos „Vieningoji Rusija” vardu, pareigūnai pažadėjo Lenkiją padaryti „sekančia denacifikacijos eilėje”. Ir idiotiški šios „Vieningosios Rusijos” jaunesniojo partnerio, komunisto Ziuganovo, lyderio pasisakymai apie būtinybę „nubausti Latvijos valdžią” už tai, kad ji neleido propaguoti „rusų pasaulio” ir organizuoti pergalės kampanijos pagal Maskvos įvaizdį ir panašumą. Šis žodinis radikalizmas yra juokingas, tačiau rusų veiksmai karo metu ir okupuotose teritorijose rodo, kad jie sąmoningai įgyvendino savo kanibalizmo idėjas, kai tik buvo įmanoma.

Okupantai toliau naikina „Azovstal” gamyklą, kurioje ginasi Mariupolio ukrainiečių gynėjai. Gamykla apšaudoma iš sunkiosios Palamaras (Kalina) sakė, kad gamykloje žuvo penkiolika kariškių, virėjų, verslininkų, medikų ir psichologų. Gamykloje yra apie šešis šimtus sužeistųjų, iš kurių keturiasdešimties būklė yra itin sunki, o rusai blokuoja pasiūlymus iškeisti savo belaisvius į galimybę išvežti sužeistuosius humanitariniu koridoriumi. Okupuotoje Mariupolio teritorijoje, kur žuvo apie 25 tūkst. civilių gyventojų, epidemijų grėsmė dar didesnė, nes neveikia vandentiekio ir kanalizacijos sistemos, po griuvėsiais lieka mirusių žmonių, o okupantai žmonėms duoda labai skurdžius maisto davinius.
Okupuotoje Chersono srityje rusų okupantai kankino daugiau kaip penkiasdešimt civilių gyventojų, vykdydami vadinamuosius pavyzdinius filtravimo veiksmus. Rusai pagrobė daugiau kaip šimtą dvidešimt Chersono gyventojų, jų buvimo vieta nežinoma. Kankintų ir pagrobtų Chersono srityje asmenų skaičius nežinomas. Visose okupuotose teritorijose rusų okupantai bando prievarta mobilizuoti į okupacinę kariuomenę, kaip tai vyksta Popasnoje, Luhansko srityje, o Rusijos specialiosios tarnybos vykdo verbavimą. Vietos gyventojai sako, kad Melitopolyje ir Chersone okupantai aktyviai naudojasi įvežtiniais „šnabždėtojais”, kurie viešose vietose skleidžia gandus, visada antiukrainietiško turinio, teigdami, kad Ukraina patiria pralaimėjimus ir neva paliko savo piliečius laikinai okupuotose teritorijose.

Tai didžiulės informacinės kampanijos prieš Ukrainą dalis. Tai apima Ukrainos mobiliojo ryšio operatorių veiklos okupuotose teritorijose blokavimą, interneto blokavimą, ukrainietiškos literatūros naikinimą ir, svarbiausia, Rusijos propagandinės žiniasklaidos monopolizavimą. Siekdama sukurti propagandinę medžiagą, Rusijos žiniasklaida ne tik meluoja, bet ir šantažuoja pagautus žmones. Mariupolyje yra duomenų, kad žmonės verčiami dalyvauti Azovo pulko kovotojus šmeižiančių pasakojimų įrašyme, o jei atsisako, grasinama atimti vaikus ir išvežti juos į Rusiją.

Rusai toliau iki pamatų griauna Ukrainos infrastruktūrą. Per karą rusų okupantai jau sunaikino 1748 švietimo įstaigas – 144 iš jų visiškai. Tačiau rusai nelaimės. Ukrainos ginkluotosios pajėgos kuria nuostolius priešui ir išlaisvins visas okupuotas žemes. Dėkojame visiems, kurie mus remia. Berlyne Ukrainos užsienio reikalų ministras A. Kuleba susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Blinkenu. JAV suteiks Ukrainai daugiau ginklų ir kitos pagalbos. Taip pat buvo aptarta pasaulinė maisto problema, kylanti dėl Rusijos veiksmų blokuojant Ukrainos grūdų tiekimą į pasaulio rinkas per Juodosios jūros uostus. Ukraina ir JAV susitarė bendradarbiauti siekdamos užtikrinti, kad Ukrainos maisto produktų eksportas pasiektų Afrikos ir Azijos vartotojus. Ukrainos gynybos ministras Reznikovas telefonu kalbėjosi su JAV gynybos sekretoriumi Austinu, ir šiuo metu koordinuojama pagalba. Beje, JAV gynybos sekretoriaus skambutį Rusijos kariuomenės vadui Šoigu Rusijos žiniasklaida nutylėjo. Jis yra orientacinis. Kita vertus, Ukraina toliau formuoja savo informacinę ir simbolinę sferą.

Mūsų grupės „Kalush” pergalės „Eurovizijoje” proga, dėkojame jums už beprecedentį palaikymą, tai mūsų bendra pergalė, „Ukrposhta” išleis pašto ženklą. Trečiasis pašto ženklas, skirtas Ukrainos pergalei šiame konkurse, buvo su Ruslana ir Jamala. Tai rodo, kad ši pergalė įsiutino rusus, kurie sako, kad jų nedomina šis konkursas, bet visada noriai jame dalyvavo, o dabar, nekreipdami į tai dėmesio, rašo šūkius su bjauriais žodžiais ir nuorodomis į grupę ant bombų, kuriomis bus bombarduojamas Azovstalis, ir platina nuotraukas propagandiniuose televizijos kanaluose. Tikras abejingumas „Eurovizijai”. Tačiau prezidentas V. Zelenskis pasakė labai teisingai: „Rusijos raketos Lvovo srityje, Guliaipolio, Severodonecko, Lisičansko, Donecko srities apšaudymas – visas šis okupantų brutalumas, kurį kasdien patiria Ukraina, tik prives prie to, kad rusų kareiviai, kurie išgyvens, sugrąžins blogį atgal į Rusiją. Taip ir bus, nes jie pasitrauks.” Dėkojame visiems už pagalbą ir paramą. Laimėkime kartu! Šlovė Ukrainai!

Written by: Viktorija

Rate it

Ankstesni straipsniai

Naujienos

„Kalush Orchestra“ jautriame vaizdo klipe „Stefania“ – mamos gelbstinčios savo vaikus nuo karo

Iškart po pergalės Eurovizijoje, ukrainiečiai "Kaluch Orchestra" pristatė naujieną - paviešino oficialų dainos "Stefania" vaizdo klipą, kuriame įamžino nuo karo vaikus gelbstinčias mamas „Filmavome šį vaizdo klipą Bučoje, Irpinėje ir Gostomelyje – kadrai nėra skirti silpnaširdžiams, jie labai gilūs ir skausmingi!“ – pasidaliję vaizdo klipu „Telegram“ rašė grupė „Kalush Orchestra“.  – pasidaliję vaizdo klipu „Telegram“ rašė grupė „Kalush Orchestra“. https://www.youtube.com/watch?v=Z8Z51no1TD0   Po ukrainiečių pergalės, spaudos konferencijos metu pranešta, kad 66-osios […]

today2022-05-17 1140 2


Electro Music Newsletter

Don't miss a beat

Sign up for the latest electronic news and special deals

EMAIL ADDRESS*

[contact-form-7 404 "Nerasta"]

By signing up, you understand and agree that your data will be collected and used subject to our Privacy Policy and Terms of Use.

MŪSŲ DAŽNIAI

MŪSŲ DAŽNIAI

0%