Eteryje:

Title

Artist

Background

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras kvietė į renginį visus, kurie abejingai žvelgia į antrinį atliekų panaudojimą

Written by on 2021 10 liepos

Žmonijos įprotis gyventi patogiai ir dažnai nesurūpinant aplinka privedė iki to, kad kasdien pasaulyje, kuriame gyvename susidaro tonos atliekų. Keisti savo įpročius, nusistovėjusią rutiną ir mus supančią aplinką šiandien dar nevėlu. Reikia iš esmės tobulinti žaliavų gavybos, produktų gamybos, atliekų tvarkymo, įskaitant inovatyvų perdirbimą, ir keičiant vartojimo įpročius. Vienas iš būdų tai pasiekti – perėjimas prie žiedinės ekonomikos. Nors žiedinė ekonomika jau nenauja idėja, pastaruoju metu šis darnaus vartojimo modelis sulaukia vis daugiau dėmesio ir kuria potencialą „žalesnei“ ateičiai.

Vienoje populiariausių vietų visoje Lietuvoje, Šalies Jūrų muziejuje ir delfinariume, vis dar besitęsiant karantino ribojimams, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras surengė renginį, kuriame dalyvavusiems pristatė projektą 2 LIFES bei pagrindinius jo tikslus. Klaipėdos regione KRATC atliktas tyrimas parodė, kad moterys, kurioms per 40 metų mažiausiai nori keistis daiktais, arba mažiausiai domisi antrinio daiktų panaudojimo bei žiedinės ekonomikos principais.

Renginio metu buvo kalbama apie be atliekinę gamybą, gyvenimo būdą bei populiarinami žiedinės ekonomikos principai. Taip pat buvo kalbama apie kitų projekto 2 LIFES partnerių gerosios praktikos pavyzdžius.

KRATC atstovai pristatė mobiliąją aplikaciją, kurios pagalba žmonės nemokamai gali paskelbti apie jų jau nebenaudojimus, tačiau kitiems galinčius praversti daiktus, stambiųjų gabaritų atliekų aikštelių darbo laikus ir pan. Jau įdiegtas ir veikia daiktų keitimosi vietų, daiktų taisyklų (siūvyklų, laikrodžių taisyklų ir pan.) žemėlapis, regioninėje žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose nuolat skelbiama informacija skatinanti antrinį daiktų panaudojimą.

Kalbant apie žiedinės ekonomikos įgyvendinimą, Lietuvos pažanga nėra pakankama. Nors žiedinės ekonomikos idėja plinta, tiek viešasis, tiek privatus sektorius dar nėra jos iki galo prisijaukinę. Trūksta mokestinių lengvatų žiedinės ekonomikos produktams ar paslaugoms. Atliekų perdirbimo lygis nuo bendro atliekų kiekio nėra pakankamai aukštas. Nėra aiškių politinių priemonių ir strategijos eko-inovacijoms bei perdirbimui skatinti.

Renginio metu buvo pateiktos antrinio daiktų panaudojimo idėjos, kaip antai senos nenaudojamos lemputės gali tapti kalėdiniais žaisliukais, prieskonių indais ar net šviestuvais, šviestuvai gali būti pagaminti iš permatomų pakabų drabužiams, jogurto indelių, skardinių žiedelių, plastikinių butelių dangtelių; iš kokoso kevalo galima pasigaminti: pieštukinę, kažką panašaus į inkilą ar žvakę. Daugiau apie antrinį daiktų panaudojimą galite išgirsti radijo laidoje 2LIFES, kuri transliuojama paskutinį mėnesio antradienį 10,30 val. Radijo stotyje EXTRA FM.

Bendrinama